Nikt nie lubi rachunków. Niewielu sprawia przyjemność przepisywanie kwot, dat i odbiorców do przelewu. I co później zrobić z papierową wersją? Schować do teczki tylko po to, aby po jakimś czasie przekonać się, że właśnie tego rachunku, którego teraz potrzebujemy tam nie ma? A gdyby skrócić tę czynność do minimum i zapłacić należność jednym kliknięciem? Tak, aby to co nielubiane trwało jak najkrócej, a cyfrowe wersje rachunków były bezpiecznie przechowywane i zawsze pod ręką. Właśnie nad takim rozwiązaniem „Skanuj i płać” pracuje zespół NavySol, zwycięzca zeszłorocznego hackathonu CodePlay by Asseco, który rozwija swój autorski pomysł.

„Skanuj i Płać” to nowy komponent aplikacji bankowej. Jego głównym zadaniem jest umożliwienie wygodniej płatności i prostej archiwizacji otrzymywanych faktur. Dokumenty możemy importować do systemu na trzy sposoby:

  • wgrać plik ze zdjęciem lub PDF za pomocą aplikacji bankowej,
  • zrobić zdjęcie telefonem z zainstalowaną aplikacją bankową,
  • przesłać e-maila z załącznikiem na dedykowany dla użytkownika adres.

System wykrywa fakturę na przesłanym zdjęciu, które edytuje tak, aby wyglądało jak skan z urządzenia stacjonarnego. Następnie algorytmy obróbki graficznej i sztucznej inteligencji analizują przesłany dokument w celu wydobycia kluczowych informacji. Po jego przetworzeniu użytkownik otrzymuje elektroniczną fakturę, z uwzględnieniem jej wszystkich kluczowych cech, jak: nazwa i adres kontrahenta, tytuł faktury, termin płatności, numer identyfikacji podatkowej i konta bankowego dostawcy, ceny netto, brutto oraz kwoty do zapłaty. W przypadku niepewnego rozpoznania wartości faktury pozwala na korektę, jednocześnie ucząc się i dostrajając metody rozpoznawania. Wykrycie terminu płatności pozwala przypominać o dokonaniu płatności na czas poprzez powiadomienia na stronie głównej komponentu. Gdy użytkownik zdecyduje się opłacić daną fakturę, system przeniesie go do wypełnionego już formularza przelewu w aplikacji bankowej, a wtedy transakcja zostanie wykonana jednym kliknięciem. W przypadku płatności realizowanych poza systemem – na przykład gotówką – użytkownik może samodzielnie oznaczyć fakturę jako opłaconą i zarchiwizować w dedykowanym dla niego archiwum dokumentów. Ma także stały wgląd do wszystkich wgranych do systemu faktur, które może także filtrować po ich wartościach. „Skanuj i Płać” umożliwia pobranie zarchiwizowanych dokumentów, dzięki czemu posiadanie przy sobie aplikacji bankowej oznacza nieograniczony dostęp do wszystkich faktur w systemie.

W maju br. zespół NavySol zakończył pomyślnie pierwszy etap projektu – inkubację rozwiązania, polegającą na dostarczeniu MVP produktu. W czasie Show Me Day zespół zaprezentował demo systemu i otrzymał zaproszenie do etapu akceleracji, którego celem jest stworzenie gotowego rozwiązania komercyjnego. Pierwsze wdrożenie produkcyjne w formie dedykowanej miniaplikacji w bankowości elektronicznej Asseco CBP planowane jest jeszcze w 2019 r.

„Skanuj i płać” będzie komponentem systemu bankowości elektronicznej Asseco CBP, ale został zaprojektowany w sposób, który pozwoli na jego sprawne łączenie z dowolnym systemem bankowości elektronicznej zarówno jako kompletne rozwiązanie, jak i komponent udostępniający API do zewnętrznego front-endu. Silnik „Skanuj i płać” jest na tyle uniwersalny, że na jego podstawie są już planowane kolejne rozwiązania biznesowe z zakresu cyfryzacji, analizy i interpretacji dokumentów.

Zespół: NavySol
Zadanie: Cyfryzacja i analiza rachunków i faktur
Technologia: Flask, Tesseract OCR, OpenCV, ASP.Net Core, NGiNX, Angular